Ostatnia Wiadomość - nie widoczny
Nie masz dostępu do oglądania Hyde Parku.

  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> kwadraciki paluszkowe, zasady i przykłady ich wykonania
AniaB.
Post: Jan 24 2007, 11:49
Quote Post


Unregistered








Na początek przypomnę fragment tekstu Evy umieszczony na stronie projektu.

QUOTE
9...)
Kołderki paluszkowe są wykonywane dla dzieci słabo widzących i niewidomych, a także proszą o nie rodzice dzieci, którym takie dotykowe kwadraciki mogą pomóc w terapii.

Dzieci oglądają kołderkę poprzez dotyk, palcami – stąd nazwa „kołderki paluszkowe”. Na kwadracikach na taką kołderkę nie wyszywamy krzyżykiem, robimy natomiast ciekawe dotykowo wzory – aplikacje, koronki, używamy zróżnicowanych materiałów. Kwadraciki takie mają za zadanie rozwijać sprawność dłoni oraz wyobraźnię dziecka.

Należy dobrać materiały dobre gatunkowo, które nie farbują. Wszystko trzeba solidnie przyszyć, aby elementy nie oderwały się podczas oglądania rączką. Wybór wzoru należy do autorki kwadratu, powinien być ciekawy dotykowo, w kontrastowych, jaskrawych kolorach. Często wykorzystywane są takie motywy jak kieszonki, elementy zapinane na rzep, luźno zwisające frędzelki.(...)


Ponieważ ciągle pojawiają się nowe ciocie chcące szyć kwadraciki paluszkowe, a potrzebujące wsparcia w tym szyciu, dodaję jeszcze uzupełnienie.
W zasadzie to jest to, do czego doszłyśmy wspólnie na samym początku, lecz ze wzgledu na zmianę forum, tamto nam zniknęło.


Bardzo ważne!
1. Wszystkie materiały na kwadraciki muszą być poddane próbie ognia i wody! Tzn. Wyprane w gorącej wodzie, sprawdzone, czy nie farbują, czy nie topią się przy prasowaniu, nie siepią się w trakcie użytkowania.

2. Na tło bierzemy zawsze BAWEŁNę .
Na elementy wzoru możemy użyć innych materiałów: polar, sztruks, satynowe wstążeczki, koronki itd...

3. Materiał tła dobrze jest podkleić sobie flizeliną na czas szycia. Tzn. Podklejamy tło, przyszywamy elementy paluszkowe, odrywamy flizelinę od spodu (delikatnie, by nie uszkodzić szwów) i wycinamy flizelinę małymi nożyczkami tuż przy szwie. Dzięki temu kwadracik i cała kołderka nie będzie nadmiernie sztywna.

4. Wymiary kwadratów paluszkowych to 30cm x 30cm, wzór nie większy, niż 25cmx25cm. Motyw powinien być umieszczony na środku kwadratu.

5. Biorąc materiał na tło, wycinamy go z zapasem.
.




Kiedy sama szyję kwadracik paluszkowy, staram się zrobić go takim, by dziecko chciało nie tylko raz sprawdzić, co tam ma na kołderce, lecz by chciało co rusz do niego sięgać. Czyli ma to być coś rozpoznawalnego dotykiem, nadającego się do głaskania, czasem z jakąś kieszonką. By mogło czegoś dowiedzieć się o świecie, by można było tworzyć opowieści o kołderce.
Przykładem idealnego kwadracika paluszkowego jest dla mnie nieodmiennie rybka evy. Rybka ma każdą łuskę oddzielnie (które z niewidomy dzieci miało możliwość wzięcia rybki do ręki i poczucia jej łusek?), łuski można głaskać „z włosem i pod włos”, można je liczyć. Rybka ma odstające płetwy.
Rybka jest po prostu elementem edukacyjnym i myślę, że ciekawym dla każdego.

TUTAJ JEST DYSKUSJA na temat kwadracików paluszkowym. Zachęcam do wczytania się, bowiem są tam zawarte bardzo fachowe uwagi dotyczące postrzegania świata przez dzieci niewidome.

Wątek z linkami do inspiracji paluszkowych

Załączony obrazek ( Kliknij miniaturę aby powiększyć )
Załączony obrazek
Top
AniaB.
Post: Jan 24 2007, 13:23
Quote Post


Unregistered








Teraz kilka podpowiedzi przydatnych przy szyciu kwadracików paluszkowych. Pozwolę sobie na przykładach własnych, niekoniecznie doskonałych.

Sloneczko na chmurce.
Najpierw uszyłam promyki, potem przyszyłam żółte kółko podkładając pod nie promyki Przy czym materiał na kółeczko wcześniej obszyłam po obwodzie gęstą fastrygą i lekką ją ściągnęłam. Dzięki temu materiał na obwodzie się wdał i po przyszyciu był juz wypukły, mimo, że jeszcze niczym nie wypełniony od zewnątrz. Chmurki wdały się bez fastrygi (dzianina). Na koniec odwróciłam kwadracik, zrobiłam dziury w miejscu, gdzie z drugiej strony było słoneczko i chmurki, wepchałam przez te dziurki wkład do poduszek i zaszyłam "jak sadło" (cyt. za moją mamcią ;).


Załączony obrazek ( Kliknij miniaturę aby powiększyć )
Załączony obrazek
Top
AniaB.
Post: Jan 24 2007, 13:25
Quote Post


Unregistered








Wąż
Wąż został uszyty z malutkiego bargello, wypchany wkładem do poduszek i po prostu przyszyty do podłoża.

Załączony obrazek ( Kliknij miniaturę aby powiększyć )
Załączony obrazek
Top
AniaB.
Post: Jan 24 2007, 13:27
Quote Post


Unregistered








No, dobrze, nie tylko na moich. icon_mrgreen.gif

Klasyczny motylek chyba MagdyK
Skrzydełka uszyte z podwójnego materiału, wypełnione gąbkami z poduszek do ramion.


Załączony obrazek ( Kliknij miniaturę aby powiększyć )
Załączony obrazek
Top
AniaB.
Post: Jan 24 2007, 13:29
Quote Post


Unregistered








Myszka cebulki
Prosta i jednocześnie interesująca dla paluszków.

Załączony obrazek ( Kliknij miniaturę aby powiększyć )
Załączony obrazek
Top
AniaB.
Post: Jan 24 2007, 13:31
Quote Post


Unregistered








Kieszonka od smyka
Kwadracik uszyty dla małego matematyka.



Załączony obrazek ( Kliknij miniaturę aby powiększyć )
Załączony obrazek
Top
AniaB.
Post: Jan 24 2007, 13:33
Quote Post


Unregistered








Chwilowo straciłam wenę.

Temat otwieram.

Jeśli macie jakieś uwagi, coś trzeba dopisać, zmienić, pokazać, to proszę pisać. Najważnejsze rzeczy wkleję do pierwszego posta, żeby nam nie uciekło.
Top
eva
Post: Jan 24 2007, 14:26
Quote Post


nie do opanowania
******

Grupa: Admin
Postów: 10 644
Dołączył: 29-August 05



ja jak zwykle w roli Baby Jagi, ale czasami ktos musi, a ze ja nie mam z tym problemow, wiec ja jestem Baba Jaga.



W kwadracikach (nie tylko paluszkowych) starajmy sie byc mistrzami, jesli nie jestesmy z czegos zadowoleni to probujmy jeszcze raz. Jestesmu zdolne i mamy robic piękne rzeczy - nie musza byc wykręcone na maxa - moga byc proste ale bardzo starannie i pomyslowe przygotowane.

Ten kto sie czuje na silach niech robi kwadraciki wypasione na maxa, a kto sie waha niech sie zdecyduje na cos bardzo prostego ale bardzo paluszkowego - liczy sie pomysl i starannosc wykonania.


a teraz sciskam Was okrutnie 08.gif 08.gif 08.gif
PMEmail Poster
Top
kk_karol
Post: Nov 3 2011, 19:07
Quote Post


nie do opanowania
******

Grupa: Admin
Postów: 5 608
Dołączył: 4-September 05



Może się przydać
Kursik szycia kotka od Sanny
Kursik szycia pieska od Sanny
PMEmail PosterUsers Website
Top
kk_karol
Post: Jul 27 2012, 12:55
Quote Post


nie do opanowania
******

Grupa: Admin
Postów: 5 608
Dołączył: 4-September 05



Znalazłam w komputerze taką fotkę. Może zainspiruje

Załączony obrazek ( Kliknij miniaturę aby powiększyć )
Załączony obrazek
PMEmail PosterUsers Website
Top
elfix
Post: Jul 25 2022, 15:55
Quote Post


nie do opanowania
******

Grupa: Aktywista
Postów: 956
Dołączył: 1-September 05



Może się przyda na paluszki - darmowe wzory
https://cholyknight.com/plushies/
PM
Top
0 użytkownik(ów) czyta ten temat (0 gości i 0 ukrytych)
0 zarejestrowanych użytkowników:

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 



[ Script Execution time: 0.0874 ]   [ 12 queries used ]   [ GZIP Włączone ]




Kołderki istnieją od 16 marca 2004 roku, a w tym miejscu jesteśmy od sierpnia 2005 roku



copyright by Edek z Krainy Kredek


MKPortal M1.0 Š2003-2005 - All Rights Reserved