Strona główna
 
Gotowe kołderki
  Dzieci 2004
  Dzieci 2005
  Dzieci 2006
  Dzieci 2007
  Dzieci 2008
  Dzieci 2009
  Dzieci 2010
  Dzieci 2011
  Dzieci 2012
  Dzieci 2013
  Dzieci 2014
  Dzieci 2015
  Dzieci 2016
  Dzieci 2017
  Dzieci 2018
  Dzieci 2019
 
Aktualne kołderki
  Zapisy zamknięte
  Zapisy otwarte
  Zapisy oczekujące
 
Kołderki paluszkowe
Poduszki-przytulanki
Galeria kołderek
 
Zasady projektu
  Zgłaszanie dzieci
  Przekazanie kołderki
  Zapisy na kołderki
  Wykonanie kwadratów
  Podpisy na kwadratach
  Wysyłanie kwadratów
  Kwadraty zapasowe
  Szycie kołderek
  Zdjęcia kwadratów
 
Forum projektu
 
Kołderkowa Arka Noego
  Powstawanie Arki
  Zdjęcia Arki
 
Historia projektu
Uczestnicy projektu
Linki
Ulotki
Nasze logo
Nasze banery
e-mail
     

Kołderka dla Karolka


Z powstaniem tej kołderki wiąże się naprawdę niezwykła historia. 21 lipca 2004 Małgosia (Małgorzata Płocieniak) z Wrocławia napisała do innych kołderkowiczek:

" Karolek mieszka w wiosce koło Suwałk; ma 5 lat i w zeszłym tygodniu kosiarka obcięła mu prawą stopę, a drugą mocno nadcięła. Tę odciętą próbowali uratowac lekarze z Trzebnicy, ale niestety się nie udało. Może gdyby od chwili wypadku do operacji minęło mniej czasu, operacja by się udała. Jednak tak się nie stało. W piątek 16.07 napisali o tym we wrocłaskiej gazecie, wcześniej informacja była też w telewizji, widziałam.
W gazecie napisali też, że Karolek bardzo chciałby odwiedzić wrocławskie ZOO, kiedy już będzie zdrowszy. A ja właśnie dumałam o kołderce o temacie ZOO, może byśmy spróbowały zrobić ją wspólnymi siłami?
"

Chyba już po dwóch dniach wszystkie zwierzątka na kołderkę zostały "zaklepane", a po tygodniu pojawiły się pierwsze gotowe kwadraty. Po kilku kolejnych dniach całe ZOO było już gotowe.

A oto lista wspaniałych dziewczyn, które odpowiedziały na apel Małgosi i wyhaftowały zwierzątka dla Karolka:

Ada z Prabut - żyrafa,
Agata z Tarnowca - lwiątka,
Anetta z Kartuz - pingwiny,
Basia z Warszawy - papuga,
Beata z Giżycka - kwadrat z imieniem,
Bogusia z Olsztyna - kwadrat z napisem ZOO,
Danka z Prabut - foki,
Ola z Warszawy - słonik,
Renulek z Krakowa - panda i niedźwiadek.

Małgosia, która pomyślała o kołderce dla Karolka, wyhaftowała na nią również tygrysa i krokodyle.

Małgosia podjęłą sie również uszycia kołderki i tak po kilku następnych dniach cała kołderka była już gotowa. 30 sierpnia 2004 wraz z życzeniami i z poduszeczką dla siostrzyczki Karolka została wysłana nowemu właścicielowi.

Powstanie tej kołderki było wielkim wydarzeniem wśród kołderkowiczek, te z nas, które nie brały bezpośredniego udziału w jej przygotowaniu, dzielnie dopingowały ten projekt, podziwiały determinacje Małgosi, spontaniczność hafciarek i niesamowite tempo pracy nad kołderką.

Kołderka dla Karolka jest pierwszą kołderką uszytą przez Małgosię. Małgosia, ze swoją córką Zosią, jeszcze w trakcie wyszywania kwadratów zastanawiały się jak ją uszyć, żeby była najpiękniejsza. Rozmyślały nad wyborem materiałów, wzorów, pikowanek. Prowadziły dyskusję z innymi kolderkowiczkami.

Pewnego dnia zabaczyłyśmy zdjęcie gotowej kołderki. To było dla nas wielkie przeżycie ponieważ kołderka jest po prostu piękna. Każde zwierzątko zostało otoczone kolorową ramką, dookoła kołderki Małgosia wypikowała latawce, a spód kołderki został uszyty z matriału w kolorowe misie.
O poświęceniu i determinacji Małgosi niech świadczy fakt, że Małgosia, chcąc nam jak najszybciej pokazać zdjęcie gotowej kolerki udała się z nią dzielnie do obcego zakładu fotograficznego we Wrocławiu i namówiła właścicielkę na zrobienie darmowego zdjęcia aparatem cyfrowym :).

Zobacz galerię kwadratów, z których została uszyta ta kołderka

To jest zdjęcie Małgosi z kołderką dla Karolka.