Strona główna
 
Gotowe kołderki
  Dzieci 2004
  Dzieci 2005
  Dzieci 2006
  Dzieci 2007
  Dzieci 2008
  Dzieci 2009
  Dzieci 2010
  Dzieci 2011
  Dzieci 2012
  Dzieci 2013
  Dzieci 2014
  Dzieci 2015
  Dzieci 2016
  Dzieci 2017
  Dzieci 2018
  Dzieci 2019
  Dzieci 2020
  Dzieci 2021
  Dzieci 2022
  Dzieci 2023
  Dzieci 2024
 
Aktualne kołderki
  Zapisy zamknięte
  Zapisy otwarte
  Zapisy oczekujące
 
Kołderki paluszkowe
Poduszki-przytulanki
Galeria kołderek
 
Zasady projektu
  Zgłaszanie dzieci
  Przekazanie kołderki
  Zapisy na kołderki
  Wykonanie kwadratów
  Podpisy na kwadratach
  Wysyłanie kwadratów
  Kwadraty zapasowe
  Szycie kołderek
  Zdjęcia kwadratów
 
Forum projektu
 
Kołderkowa Arka Noego
  Powstawanie Arki
  Zdjęcia Arki
 
Historia projektu
Uczestnicy projektu
Linki
Ulotki
Nasze logo
Nasze banery
e-mail
     

Nieco historii projektu...


Idea szycia kołderek dla dzieci w trudnej sytuacji życiowej nie jest nowa. Narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie patchworkowe kołderki cieszą się od wieków ogromną popularnością i są cenionym prezentem. Ślub, narodziny dziecka, czy przeprowadzka do nowego domu często są okazją do obdarowania kogoś takim własnoręcznie uszytym podarkiem. Kołderki towarzyszą dorastającym maluchom przez lata, pocieszając w trudnych chwilach, towarzysząc w zabawach. Na gruncie tej tradycji wyrósł pomysł uszycia takich kołderek dla dzieci, które cierpią z powodu chorób, czy trudnej sytuacji życiowej. Taki własnoręcznie uszyty upominek jest dla dzieci i ich rodziców sygnałem, że nie są sami, że gdzieś tam, rozsiane po całym świecie są osoby, które o nich myślą i chcą coś dla nich zrobić. Przekazanie dzieciom i ich rodzicom tej właśnie myśli jest najważniejszym celem naszego projektu.

Autorką pomysłu realizowania tego projektu w Polsce była Gosia (gosiuniek) , która mieszkając w Niemczech, brała udział w trzech tego typu akcjach realizowanych w USA - "Love Quilts", Niemczech - "Kinderlaecheln" i Wielkiej Brytanii - "SOLAK". Doświadczenia tam zebrane  zainspirowały ją do podjęcia próby zrealizowania tego projektu w Polsce.

Na przełomie marca i kwietnia 2004 r. Gosia na forum rękodzieła kaan przedstawiła pomysł "Kołderek za jeden uśmiech"  i poprosiła o pomoc  w jego tworzeniu. Jako, że Gosia mieszkała w Niemczech, potrzebne były osoby, które mogłyby pracować na rzecz tego projektu w Polsce.  Obowiązek ten wzięła na siebie Bogusia z Olsztyna, która pomaga w kołderkowym projekcie do dzisiaj, Przez kilka pierwszych miesiący wspomagała ją również Gosia.  Bardzo szybko do "kołderek" zaczęły przyłączać się kolejne osoby i dzięki temu projekt zaczął funkcjonować, zaczęły powstawać pierwsze kwadraty i pierwsze kołderki, zobaczyliśmy pierwsze uśmiechnięte na widok kołderki buziaki dzieciaczków.

Tak oto powoli projekt zaczął żyć swoim własnym życiem.  Nie omijały go burze i zawirowania, miał swoje wzloty i upadki, zmieniały się i pewnie zmieniać się będą  osoby zajmujące się jego organizacją,  ale cały czas istnieje, cały czas przyłączają się nowe osoby,  powstają kolejne kwadraciki i kolejne kołderki. Otrzymujemy cały czas zgłoszenia dzieci, które chciałyby przytulić się do uśmiechowej kołderki.  I to jest w tym projekcie najważniejsze.


We wrześniu  2005 roku projekt  całkowicie usamodzielnił się i nie korzysta już z gościnności serwisu kaan. Ma własną domenę www.kolderki.org, własne forum, na którym toczy się kołderkowe życie i samodzielnie zarządza stroną projektu. 

Bez względu na to gdzie i w jaki sposób, to projekt istnieje tylko i wyłącznie dzięki ogromnej ilości ludzi dobrej woli, znanych często tylko z podpisów na kwadracikach. Bez nich, bez ich pracowitości, talentu i wielkiego serca nie powstałaby ani jedna kołderka, ani jedna poduszeczka.   I w tych właśnie osobach tkwi  wielka siła tego projektu, bez nich szczytna i piękna idea pozostałby tylko ideą.

Bardzo serdecznie pozdrawiamy wszystkich zaangażowanych w kołderkowy projekt i cały czas liczymy na Waszą pomoc.  Zachęcamy też tych, którzy mają ochotę być z nami , do przyłączenia się.  Wystarczy tylko wysłać e-maila lub wejść na kołderkowe forum, wystarczy tylko powiedzieć "Chce pomóc".