Strona główna
 
Gotowe kołderki
  Dzieci 2004
  Dzieci 2005
  Dzieci 2006
  Dzieci 2007
  Dzieci 2008
  Dzieci 2009
  Dzieci 2010
  Dzieci 2011
  Dzieci 2012
  Dzieci 2013
  Dzieci 2014
  Dzieci 2015
  Dzieci 2016
  Dzieci 2017
  Dzieci 2018
  Dzieci 2019
  Dzieci 2020
  Dzieci 2021
  Dzieci 2022
  Dzieci 2023
 
Aktualne kołderki
  Zapisy zamknięte
  Zapisy otwarte
  Zapisy oczekujące
 
Kołderki paluszkowe
Poduszki-przytulanki
Galeria kołderek
 
Zasady projektu
  Zgłaszanie dzieci
  Przekazanie kołderki
  Zapisy na kołderki
  Wykonanie kwadratów
  Podpisy na kwadratach
  Wysyłanie kwadratów
  Kwadraty zapasowe
  Szycie kołderek
  Zdjęcia kwadratów
 
Forum projektu
 
Kołderkowa Arka Noego
  Powstawanie Arki
  Zdjęcia Arki
 
Historia projektu
Uczestnicy projektu
Linki
Ulotki
Nasze logo
Nasze banery
e-mail
     

Zasady dotyczące wykonania kwadratów


Aby kołderka ładnie wyglądała i łatwo się ją szyło, konieczne jest przestrzeganie podczas haftowania kilku podstawowych reguł:

  kwadraty powinny mieć wymiary co najmniej 25 na 25 cm

Prosimy o dokładne przestrzeganie tych wymiarów. W przeciwnym razie, zszycie ich ze sobą w kołderkę jest znacznie utrudnione. Najbezpieczniej jest wyciąć z materiału kwadrat o wymiarach 26 na 26 cm. Taka minimalna "rezerwa" przydaje się, gdy materiał się strzępi (w takim przypadku można też obrębić materiał przed haftowaniem, np. na maszynie ściegiem zygzakowym), bądź "kurczy" w czasie prania (wówczas taki "zapasowy" centymetr lub dwa ratują sytuację).

  kwadraty powinny być wyhaftowane na białym materiale

Hafty na kolorowym tle ładnie wyglądają, ale bardzo trudno je ze sobą zharmonizować i w rezultacie kołderka wygląda "pstrokato". Lepiej jest też nie haftować tła-zahaftowane tło znacznie utrudnia zszywanie kwadratów.

  kwadraty powinny być wyhaftowane na miękkiej tkaninie bawełnianej

Doskonała jest np. Aida, bawełniane materiały typu Hardanger, bądź zwykła kanwa bawełniana. Gęstość nitek tkaniny jest obojętna. Z reguły większość hafciarek wykorzystuje tkaniny o splocie 5,4 oczka na centymetr (14 ct), ale nie jest to wymagane. Chętnie przyjmiemy też kwadraty na gęstszej lub rzadszej tkaninie. Prosimy, pamiętajcie, że dla potrzeb kołderek nie można używać usztywnianej kanwy typu "gobelinowa" bądź "poduszkowa".

  wyhaftowany wzór powinien być większy niż 10 na 10 cm, a mniejszy niż 20 na 20 cm i powinien być znajdować się w centrum kwadratu

Bardzo prosimy o nie przekraczanie 20 cm w żadną stronę, gdyż bardzo utrudnia to wszycie kwadratu w kołderkę. Jeśli wybrany wzór jest za mały to można wybrać tkaninę o rzadszym splocie lub wyhaftować dookoła ramkę (szlaczek).

  wybór wzoru należy do hafciarki

Prosimy jedynie o przekazanie w trakcie zapisów krótkie informacji na temat wybranego schematu, tak aby uniknąć ewentualnych powtórzeń.

  jakość wyszytych kwadratów

Uprzedzamy, że na kołderki i poduszeczki dla naszych dzieci zostaną przeznaczone tylko kwadraciki starannie wyhaftowane, zgodnie z zasadami haftu krzyżykowego. Kwadraciki poplamione, zafarbowane, niestarannie wyszyte, wyszyte na nieodpowiedniej kanwie lub o tematyce lub kolorystyce nieodpowiedniej dla dzieci, nie będą mogły być przez nas wykorzystane. Nie będziemy ich również odsyłać osobie, która je przysłała, ponieważ nie mamy takich możliwości finansowych.

  zalecamy wypranie kwadracika przed wysłaniem

Jeśli jednak macie absolutną pewność, że materiały użyte do kwadratu (kanwa, mulina) nie farbują w praniu i jeśli Wasz kwadrat nie pobrudził się nadmiernie w trakcie pracy-nie musicie go prać, gdyż cała kołderka będzie wyprana po jej uszyciu.

  pamiętajcie, że kołderki te wręczone zostaną małym dzieciom!

Bardzo proszę, sprawdźcie przed wysłaniem, czy kwadrat jest bezpieczny, tzn. czy nie ma na nim koralików, które mogą zostać połknięte, luźnych nitek, za które można ciągnąć, czy nitki z tyłu są odpowiednio umocowane i nie "wyjdą" w praniu, itp. Mamy nadzieję, że te reguły nie odstraszą Was od wzięcia udziału w naszym projekcie. Jednocześnie bardzo, bardzo serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy przyłączają się do akcji!