Ostatnia Wiadomość - nie widoczny
Nie masz dostępu do oglądania Hyde Parku.

  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Organizacja projektu
goska
Post: Aug 30 2005, 7:06
Quote Post


nie do opanowania
******

Grupa: Aktywista
Postów: 1 018
Dołączył: 21-September 05



Zasady zgłaszania nowych Dzieci
Projekt „Za-jeden-uśmiech” stale się rozszerza, dzięki czemu nasze kolorowe kołderki mogą trafiać do rąk coraz większego grona przewlekle chorych Dzieci.
Nasze aktualne możliwości pozwalają na uruchomienie miesięcznie ok. 5-7 nowych kołderek. Prawdopodobnie mogłybyśmy uruchamiać ich troszkę więcej, gdyby do projektu zgłosiło się więcej osób gotowych i chętnych do zszywania haftowanych kwadracików metodą patchworku (jeśli możesz nam w tym pomóc, koniecznie zgłoś się na adres szwaczki@gmail.com).
Ponieważ od jakiegoś czasu dostajemy coraz więcej zgłoszeń i informacji o chorych Dzieciach, które uradowałaby kolorowa kołderka-przytulanka, konieczne stało się wprowadzenie bardziej przejrzystych i uporządkowanych zasad uruchamiania nowych kołderek.

Kto i w jaki sposób może zgłosić Dziecko?
Gorąco zachęcamy do nawiązania z nami kontaktu zarówno rodziców jak i opiekunów chorych Dzieci.
Czekamy na Wasze maile- kolderki@gmail.com (na maile odpowiadają kinga i ewe36) i „tradycyjne” listy:


Bożena Misiaszek
skr.poczt. 84
31-816 FUP Kraków 28
os.Kalinowe 4


Jakie informacje są nam potrzebne?
Bardzo prosimy, aby w liście zawrzeć następujące informacje:
- imię, nazwisko i wiek Dziecka,
- informację o jego chorobie,
- wskazówki co do wyboru tematu kołderki, czyli informacje o tym, co Dziecko lubi, czym się interesuje, co sprawia mu szczególną radość,
- informacja o wzroście dziecka, co pozwoli nam na ustalenie rozmiaru kołderki,
- adres strony internetowej Dziecka, o ile taka istnieje,
- dane potrzebne do nawiązania kontaktu z jego Rodzicami / Opiekunami,
- informacje (imię i wiek) rodzeństwa (mniej więcej do lat 16), dla którego uszyjemy poduszeczki-przytulanki,
- mile widziane są zdjęcia Dziecka.

Prosimy także napisać o stanie dziecka. Niekiedy – ze względu na szczególnie ciężki stan Dziecka – potrzebna jest kołderka „ekspresowa”. W takich sytuacjach kołderki powstają z kwadratów zapasowych o różnej tematyce, dzięki czemu czas oczekiwania na kołderkę może zostać skrócony mniej więcej do 1 miesiąca.

Na kołderki powstające w „zwykłym” trybie trzeba poczekać dłużej. Proces tworzenia kołderki od dnia ogłoszenia na nią zapisów do dnia przygotowania do przesyłki jest bardzo pracochłonny i z tego względu trwa zwykle od 4 do 6 miesięcy, dlatego prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

Kolejność uruchamiania kołderek
W przypadku długiej listy dzieci oczekujących na kołderki, konieczne staje się uruchamianie kołderek stopniowo, w pewnych odstępach czasu. Naszą intencją jest, aby nowe kołderki były uruchamiane wg kolejności zgłoszeń, co wydaje się być najbardziej sprawiedliwe. Odstępstwa od tej zasady możliwe są w dwóch sytuacjach, tj. w przypadku kołderek ekspresowych, a także w sytuacji, gdy okaże się, że dysponujemy kompletem kwadratów zapasowych o tematyce wskazanej w zgłoszeniu Dziecka.
Postaramy się możliwie szybko odpowiedzieć na każde zgłoszenie i określić od razu termin uruchomienia zgłaszanej kołderki.
Dla każdego zgłoszonego dziecka w odpowiednim czasie na naszej stronie internetowej powstanie aktywna strona, za której pośrednictwem uruchomione będą zapisy na kwadraty.
Mamy wielką nadzieję, że takie „sformalizowanie” zasad zgłaszania dzieci spotka się ze zrozumieniem. Dzięki temu będzie nam wszystkim łatwiej śledzić stan zaawansowania poszczególnych kołderek, a przede wszystkim będziemy miały pewność, że kołderki powstają we właściwej, sprawiedliwej kolejności.

Zapisy na kołderki
Zapisy na nowe kołderki odbywają się za pośrednictwem naszej strony internetowej w dziale: Zapisy na nowe kołderki. Dla każdego nowego Dziecka otwieramy osobną stronę, na której zamieszczone będą wszystkie najważniejsze informacje o Dziecku, jak również o jego przyszłej kołderce, w szczególności o jej tematyce i terminie nadsyłania kwadratów. Za pośrednictwem tej strony będzie można sprawdzić aktualny stan zapisów na kołderkę, a także – za pośrednictwem zapisy.kolderki@gmail.com– zgłosić chęć wyszycia kwadracika.

Zgłoszenie powinno zawierać:
- krótki opis wybranego przez Was wzoru haftu (aby uniknąć ewentualnych powtórzeń),
- informacje, które zamierzacie zamieścić w podpisie na kwadraciku (np. imię, miasto),
- adres mailowy do korespondencji.

W szczególnie pilnych i awaryjnych sytuacjach będziemy zgłaszać się bezpośrednio do hafciarek, które z góry zadeklarowały chęć udzielenia takiej pomocy, bądź zamieścimy odpowiednią informację na forum kołderek.
Przy każdej kołderce wyznaczony jest termin nadsyłania kwadratów. Termin ten oznacza dzień, w którym kwadracik powinien najpóźniej dotrzeć do Eny. W przypadku dużego opóźnienia w nadsyłaniu kwadratów, konieczne może okazać się zastąpienie Waszego kwadracika kwadratem zapasowym.

Zapraszamy również serdecznie do haftowania logo naszej akcji z uśmiechniętym słonecznikiem. Informacje na temat logo, a także jego wzór znaleźć można tutaj.
Po zakończeniu zapisów, wszystkie kołderki, nad którymi aktualnie pracujemy wraz z informacją, na jakim aktualnie jesteśmy etapie oraz zdjęciami kwadratów już na nią wyhaftowanych, można znaleźć w dziale: Aktualne kołderki.

Patchwork, czyli jak powstaje kołderka?
Nasze kołderki powstają zwykle w dwóch „standardowych” rozmiarach: tzw. „mała” kołderka ma wymiary ok. 75 na 100 cm, zaś tzw. „duża” kołderka – ok. 100 na 135 cm. Kołderki składają się odpowiednio z 6 lub 12 kwadratów obszytych kolorowym, bawełnianym materiałem, zszytych ze sobą odpowiednio w trzech rzędach po dwa kwadraty („mała” kołderka) bądź w czterech rzędach po trzy kwadraty („duża” kołderka). Czasem potrzebna jest nieco większa kołderka, wówczas jej wymiary ustalane są indywidualnie.
Kołderki szyte są w technice patchworku, co oznacza, że wyhaftowane kwadraty zszywane są wraz niewielkimi fragmentami kolorowych bawełnianych materiałów, tworząc górę kołderki. Tak uszyta góra musi zostać zszyta z ocieplaczem i spodem (najczęściej jednolitym, miękkim, bawełnianym kawałkiem materiału). Trzy warstwy kołderki są pikowane tak, aby mocno je ze sobą połączyć i zapobiec przesuwaniu się ocieplacza podczas używania kołderki-przytulanki.
Dokładny, bogato ilustrowany zdjęciami kurs („krok po kroku”) szycia patchworkowych kołderek dla naszego projektu znaleźć można na stronie http://www.patchworkowo.org.
Kurs przygotowała Ewa w trakcie szycia naszej pierwszej kołderki dla Karolinki.Jeśli chcesz spróbować swoich sił i uszyć dla nas jedną z kołderek: napisz do nas!

Nasz projekt rozrasta się bardzo szybko, powstaje coraz więcej kołderek. Niestety, jest to także obciążeniem finansowym dla osób szyjących je i dla całego projektu. Jeśli masz bawełniany materiał (pościelówkę) lub ocieplacz w wymiarze odpowiednim na kołderkę (przynajmniej 80 na 100 cm), którymi chciałabyś się podzielić, to bardzo chętnie je przyjmiemy.

Zasady wykonania kwadratów

Aby kołderka ładnie wyglądała i łatwo się ją szyło, konieczne jest przestrzeganie podczas haftowania kilku podstawowych reguł:
- kwadraty powinny mieć wymiary co najmniej 25 na 25 cm
Prosimy o dokładne przestrzeganie tych wymiarów. W przeciwnym razie, zszycie ich ze sobą w kołderkę jest znacznie utrudnione. Najbezpieczniej jest wyciąć z materiału kwadrat o wymiarach 26 na 26 cm. Taka minimalna „rezerwa” przydaje się, gdy materiał się strzępi (w takim przypadku można też obrębić materiał przed haftowaniem, np. na maszynie ściegiem zygzakowym), bądź „kurczy” w czasie prania (wówczas taki „zapasowy” centymetr lub dwa ratują sytuację...
- kwadraty powinny być wyhaftowane na białym materiale.
Hafty na kolorowym tle ładnie wyglądają, ale bardzo trudno je ze sobą zharmonizować i w rezultacie kołderka wygląda „pstrokato”. Lepiej jest też nie haftować tła – zahaftowane tło znacznie utrudnia zszywanie kwadratów.
- kwadraty powinny być wyhaftowane na miękkiej tkaninie bawełnianej
Doskonała jest np. Aida, bawełniane materiały typu Hardanger, bądź zwykła kanwa bawełniana. Gęstość nitek tkaniny jest obojętna. Z reguły większość hafciarek wykorzystuje tkaniny o splocie 5,4 oczka na centymetr (14 ct), ale nie jest to wymagane. Prosimy, pamiętajcie, że dla potrzeb kołderek niewskazane jest używanie usztywnianej kanwy typu „gobelinowa” bądź „poduszkowa”.
- wyhaftowany wzór powinien być większy niż 10 na 10 cm, a mniejszy niż 20 na 20 cm i powinien być znajdować się w centrum kwadratu
Bardzo prosimy o nie przekraczanie 20 cm w żadną stronę, gdyż bardzo utrudnia to wszycie kwadratu w kołderkę. Jeśli wybrany wzór jest za mały to można wybrać tkaninę o rzadszym splocie lub wyhaftować dookoła ramkę (szlaczek).
- wybór wzoru należy do hafciarki

Prosimy jedynie o przekazanie w trakcie zapisów krótką informację na temat wybranego schematu, tak aby uniknąć ewentualnych powtórzeń.
- na kwadracie powinien znaleźć się podpis hafciarki
Zwykle podpisujmy się podając imię i miasto, z którego pochodzimy (np. Zuzia, Warszawa). Możliwe jest jednak również zamieszczenie inicjałów, pseudonimu, imienia wraz z nazwiskiem hafciarki. Niezależnie od tego, podpis powinien znaleźć się w obrębie 20 cm przeznaczonych na haft.
- zalecamy wypranie kwadracika przed wysłaniem

Kwadraty pierzemy przed wysłaniem do Eny.
- pamiętajcie, że kołderki te wręczone zostaną małym dzieciom!

Bardzo proszę, sprawdźcie przed wysłaniem, czy kwadrat jest bezpieczny, tzn. czy nie ma na nim koralików, które mogą zostać połknięte, luźnych nitek, za które można ciągnąć, czy nitki z tyłu są odpowiednio umocowane i nie „wyjdą” w praniu, itp.
Mamy nadzieję, że te reguły nie odstraszą Was od wzięcia udziału w naszym projekcie. Jednocześnie bardzo, bardzo serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy przyłączają się do akcji!

Zapasowe kwadraty
Czasami zdarzają się nieprzewidziane sytuacje losowe, które uniemożliwiają hafciarkom ukończenie kwadratów na czas. Niestety nie można także wykluczyć zaginięcia kwadratów po drodze do nas lub opóźnienia przesyłki. W miarę rozrastania się projektu będziemy czasem potrzebować kołderki szybciej niż jest to możliwe w tradycyjny sposób, kiedy to podawany jest temat, a hafciarki zapisują się na konkretne kwadraty. Chcemy także umożliwić udział w naszym projekcie zarówno osobom bez dostępu do Internetu, jak i osobom, które z różnych względów nie mogą zadeklarować wykonania kwadratu na konkretny termin.
Z tych powodów rozszerzamy nasz projekt o kwadraciki zapasowe, czyli „zapasiki”. Ich tematyka jest dowolna, dowolna jest też ich ilość i termin realizacji. Czasem zdarza się, że widzimy bardzo ładny wzór, który po prostu musimy wyhaftować, a nie pasuje on do żadnej z kołderek aktualnie prezentowanych na stronie. Nic nie szkodzi! Na pewno znajdzie się miejsce dla każdego kwadratu, czasem tylko muszą one troszkę zaczekać na swoje miejsce na kołderce. Takie kwadraty są też podstawą do uszycia ekspresowej kołderki, dla dziecka, które z różnych powodów nie może czekać, dlatego będziemy się starać, aby zawsze kilkanaście kwadratów czekało na taką sytuację.

Serdecznie zapraszamy do wyszywania kwadratów o dowolnej tematyce i do zachęcania znajomych do przyłączenia się do akcji. Dostęp do Internetu nie jest wcale konieczny! Wystarczy wydrukować naszą ulotkę i zasady wykonania kwadratów i podać adres wysyłki.

Wysyłka kwadratów
Wszystkie gotowe kwadraty, zarówno te haftowane na konkretną kołderkę, jak i kwadraty zapasowe, przesyłamy na adres eny:


Bożena Misiaszek
skr.poczt. 84
31-816 FUP Kraków 28
os.Kalinowe 4


Uwaga, nie jest to skrytka paczkowa, w związku z tym, gdybyście mieli zamiar wysłać coś w paczce, bardzo prosimy o wcześniejszy kontakt e-mail pod adresem: kolderki@akcja.pl.


Ena kompletuje kwadraty przeznaczone na poszczególne kołderki i przesyła je dalej do uszycia.
Aby ułatwić Enie pracę, bardzo prosimy o dołączenie do każdego kwadracika karteczki z opisem, na którą kołderkę dany kwadrat został wyhaftowany, ewentualnie – z informacją, że jest to kwadracik zapasowy.
Ze względu na „trudy podróży”, radzimy włożyć wysyłany kwadrat w foliową torebkę i kopertę, co zapobiega ewentualnym uszkodzeniom (np. przypadkowemu zamoknięciu).
Jeśli jest to możliwe, prosimy o wysłanie wraz z kwadracikiem ok. 2 zł na kwadrat z przeznaczeniem na zakup materiałów potrzebnych do uszycia kołderki (materiał bawełniany, tzw. „pościelówka”, na obszycie kwadratów, materiał na spód kołderki i ocieplacz do środka). Jeśli dysponujecie takimi materiałami i możecie je przesłać, bardzo chętnie je przyjmiemy i wykorzystamy najlepiej ja się da! Wiele dziewczyn szyje po kilka kołderek w krótkim odstępie czasu, co powoduje spore obciążeni ich domowego budżetu!
Bardzo prosimy o terminowe przesyłanie kwadracików. Zamieszczony przy każdej nowej kołderce termin nadsyłania haftów oznacza dzień, w którym kwadracik powinien najpóźniej dotrzeć do Eny. Wszystkie kwadraciki, które dotrą do Eny w terminie i będą spełniały wszystkie wymogi, zostaną przekazane na odpowiedni kołderki zgodnie z zapisami. Jednak, w przypadku dużego opóźnienia w nadsyłaniu kwadratów, konieczne może okazać się zastąpienie Waszego kwadracika kwadratem zapasowym.

Zdjęcia kwadratów
Wszystkie kwadraty, które docierają do Eny będą skanowane dla potrzeb naszej galerii.
Jeśli jednak macie możliwość samodzielnego sfotografowania (zeskanowania) i przesłania nam zdjęć swoich kwadracików – będziemy wdzięczne. Z całą pewnością ułatwi nam to bieżące aktualizowanie galerii.
Można przesłać nam zdjęcie bezpośrednio na stronę galerii, klikając w menu górnym "Przesyłanie pliku", dodanie za pomocą przycisku "Przeglądaj" zdjęcia z Waszego dysku. Po kliknięciu wybraniu zdjęcia klikamy na dole strony w przycisk "Dalej". Pojawi się strona potwierdzająca udane wgranie zdjęcia - klikamy "Dalej". Pojawia się teraz strona na której możemy opisać zdjęcie. W okienku "Tytuł" i "Opis" wpisujemy to co chcemy umieścić przy zdjęciu naszego kwadracika. Na koniec klikamy w przycisk "Dalej" i zdjęcie jest już na stronie galerii.
Galeria jest moderowana, więc przesłane zdjęcie nie będzie widoczne od razu (musi je zatwierdzić administrator strony umieszczając w odpowiednim albumie). Aktualizacji dokonujemy przynajmniej raz dziennie.
PMEmail Poster
Top
0 użytkownik(ów) czyta ten temat (0 gości i 0 ukrytych)
0 zarejestrowanych użytkowników:

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 



[ Script Execution time: 0.0477 ]   [ 11 queries used ]   [ GZIP Włączone ]




Kołderki istnieją od 16 marca 2004 roku, a w tym miejscu jesteśmy od sierpnia 2005 roku



copyright by Edek z Krainy Kredek


MKPortal M1.0 Š2003-2005 - All Rights Reserved